Co robić z nadwyżkami energii z fotowoltaiki?

inwerter fotowoltaiczny

W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Montaż fotowoltaiki może w pełni zaspokajać potrzeby energetyczne gospodarstw domowych, a niekiedy nawet generować nadwyżki energii. Te bywają problematyczne, gdyż okazuje się, iż nie każdy wie, co można z nimi robić.

W tym artykule omówimy dwa główne rozwiązania tego problemu - oddawanie nadwyżek energii oraz magazynowanie energii z fotowoltaiki we własnym zakresie.

Oddawanie nadwyżek energii do sieci

Kiedy panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii, niż gospodarstwo domowe jest w stanie zużyć, warto rozważyć ich oddanie do sieci energetycznej. W Polsce istnieje możliwość skorzystania z tzw. prosumentów - osób, które zarówno produkują, jak i konsumują energię elektryczną. Dzięki temu można nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale również korzystać z systemu taryfowego, który pozwala na sprzedaż nadwyżek energii do sieci.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki we własnym zakresie

Drugim rozwiązaniem problemu nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznych z Tczewa jest magazynowanie energii we własnym zakresie. Istnieją różne technologie magazynowania energii, jednak najbardziej popularne są specjalne magazyny energii. Dzięki nim energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne może być przechowywana i wykorzystywana w momencie, gdy okaże się potrzebna - na przykład w okresie niższej efektywności systemu.

Magazynowanie energii we własnym zakresie ma swoje zalety. Po pierwsze, pozwala na większą niezależność energetyczną, gdyż nie trzeba polegać na dostawach prądu z sieci. Po drugie, może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd, gdyż energia zmagazynowana może być wykorzystywana wtedy, gdy jej cena jest najwyższa (w godzinach szczytu). Jednocześnie warto jednak pamiętać, że inwestycja w magazyny energii to dodatkowy i wcale nie najniższy koszt.

W związku z powyższym, zarówno oddawanie nadwyżek energii do sieci, jak i magazynowanie energii we własnym zakresie ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych każdego użytkownika.

Wróć do bloga