Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

montaż paneli

Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w swoim domu czy przedsiębiorstwie, aby korzystać z ekologicznego źródła energii i obniżyć rachunki za prąd. Aby jednak cieszyć się optymalnymi korzyściami z takiego rozwiązania, niezbędne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników podczas montażu paneli. W tym artykule omówimy najważniejsze z nich.

Lokalizacja paneli – znaczenie dostępu do światła słonecznego

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu montażu paneli fotowoltaicznych, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Panele powinny być zainstalowane w miejscu, które zapewni im jak najwięcej światła słonecznego przez cały rok. Należy unikać miejsc zacienionych przez drzewa, budynki czy inne przeszkody, które mogą ograniczać dostęp do słońca. Warto również pamiętać o tym, że ścieżka słońca zmienia się w ciągu roku, dlatego warto uwzględnić ten czynnik przy wyborze lokalizacji.

Usytuowanie względem kierunków świata – znaczenie właściwej ekspozycji na słońce

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na efektywność paneli fotowoltaicznych jest ich usytuowanie względem kierunków świata. W Polsce, aby uzyskać jak największą ilość energii słonecznej, panele powinny być skierowane na południe. Każde większe odchylenie od kierunku południowego, będzie oznaczało niższą wydajność paneli, a w konsekwencji też niższą efektywność całej instalacji.

Kąt nachylenia paneli – optymalizacja wykorzystania energii słonecznej

Nie mniej ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność oferowanych przez nas paneli słonecznych w Tczewie jest ich kąt nachylenia. Kąt ten powinien być dobrany w taki sposób, aby maksymalizować ilość energii słonecznej padającej na panele przez cały rok. W przypadku Polski optymalny kąt nachylenia wynosi około 35-45 stopni. Warto jednak pamiętać, że wartość ta może się różnić w zależności od konkretnej lokalizacji.

Co jeszcze warto rozważyć podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Oprócz wyżej wymienionych czynników warto również zwrócić uwagę na inne aspekty, które mogą wpłynąć na efektywność pracy paneli fotowoltaicznych. Należy między innymi uwzględnić rodzaj dachu, na którym mają być zamontowane panele, jego konstrukcję oraz nośność. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji paneli, aby uniknąć przegrzewania się i utraty wydajności. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu mocowania paneli oraz ewentualnym zabezpieczeniem przed kradzieżą czy uszkodzeniem przez ptaki, czy silny wiatr.

Wróć do bloga