Na dachu czy na gruncie? Gdzie lepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Decyzja o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne to pierwszy krok do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jednak wybór odpowiedniego miejsca montażu może być nie lada wyzwaniem. W artykule przedstawiamy porównanie dwóch popularnych opcji – montażu na dachu oraz na gruncie, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku budynków mieszkalnych. Wykorzystanie powierzchni dachowej pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich posesji. Ponadto, instalacje na dachu są często bardziej estetyczne i mniej widoczne dla otoczenia. Wysokość montażu sprawia również, że panele są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Jednakże, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wiąże się z koniecznością uwzględnienia jego kształtu, nachylenia i konstrukcji. Nie każdy dach jest odpowiedni do zamontowania instalacji, co może wymagać dodatkowych prac budowlanych lub rezygnacji z tego rozwiązania. 

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to alternatywa dla osób dysponujących większą powierzchnią działki. Instalacje tego typu są łatwiejsze do zamontowania, a także do serwisowania i utrzymania czystości. Dzięki możliwości swobodnego wyboru kierunku i kąta nachylenia paneli, można osiągnąć optymalne warunki eksploatacji, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność poświęcenia części działki na instalację, co może być problematyczne dla osób ceniących sobie dużo przestrzeni zielonej. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może również generować wyższe koszty związane z przygotowaniem terenu, ogrodzeniem czy zabezpieczeniem instalacji przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Wróć do bloga